Skupina Queen

Freddie Mercury

Freddie Mercury

Narodil se jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar. Jeho rodiče Bomi a Jer byli Pársové z indického státu Gudžarát; otec Bomi působil na Zanzibaru v britské koloniální správě jako soudní úředník. V pěti letech začal navštěvovat zanzibarskou misijní školu. Roku 1955 byl poslán do Bombaje, kde žil v internátní škole St. Peter's v Panchgani. Opustil tak svého otce, mladší sestru Kashmiru a hlavně svou matku, se kterou měl velmi silný vztah. V St Peter's se mu dostává klasické anglické výchovy. Začíná chodit na hodiny klavíru, které pozitivně ovlivní jeho budoucí kariéru. Dokonce se svými kamarády zakládá svoji první hudební skupinu - The Hectics, kde hraje na klavír. A právě zde získává přezdívku pod kterou ho bude znát celý svět - Freddie. Jelikož se líbila jemu i rodičům, jeho skutečné jméno upadá v zapomnění. Roku 1963 Freddie školu z neznámých důvodů opouští, vrací se domů a dokončuje vzdělání v klášterní škole St Joseph's. Po revoluci na Zanzibaru se rodina v r. 1964 přestěhovala do Británie.

Velká Británie na začátku šedesátých let musela na Freddiho působit jako zcela jiný svět. Ani ve škole se mu nevedlo - zhoršil se ve všech předmětech, kromě jednoho: umění. To nejspíš napomáhá rozhodnutí přihlásit se na uměleckou školu. Stala se jí londýnská Ealling College of Art. Zde se Freddie, tehdy devatenáctiletý, seznamuje s mnoha pozdějšími osobnostmi uměleckého světa jako třeba Pete Townshend z The Who.

Na počátku 80. let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale extravagantní oblečení střídal dál. 30. června 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, The Who, Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe.

23. listopadu 1991 Freddie oznamuje světu, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19.00 umírá na zápal plic. Znovu vychází singl Bohemian Rhapsody, jako hold zemřelému příteli, a vzlétá na první příčku britské hitparády. 27. listopadu 1991 - pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London. 20. dubna 1992 - stadion ve Wembley - ceremoniál pro uctění památky FM pro více než miliardu TV diváků. 1995 - poslední studiové LP čtveřice Made In Heaven s několika vokálními záznamy, natočenými před Freddieho nečekanou smrtí.


John Deacon

John Deacon

John Deacon (nar. 19. srpna 1951) se stal posledním, ale naprosto rovnocenným členem legendární skupiny Queen. Proslul především hity jako I want to break free nebo Another One Bites the Dust. Po smrti Mercuryho v roce 1991 se skupina znovu sešla s novým lídrem Paulem Rodgersem a vyrazila na koncertní turné. Deacon už však u toho nebyl, zůstal v ústraní a věnuje se rodině.


Brian May

Brian May

Brian Harold May (* 19. července 1947, Hampton, Anglie) je britský rockový kytarista známý hlavně svým působením v legendární kapele Queen. Kytara, kterou již v mládí zhotovil společně s otcem, dokazovala, že je neobyčejně talentovaný hudebník a používal ji po celou dobu vystupování skupiny. Je autor mnoha klasických titulů jako Now I'm Here, Tie Your Mother Down, We Will Rock You, Save Me a Who Wants To Live Forever. Zvuk jeho kytary je na hudbě skupiny Queen stejně nenapodobitelný jako hlas Freddie Mercuryho. Na tuto kytaru hrál i v časech největší slávy skupiny Queen. Název kytary je „Red special“ podle barvy. Brian zkoušel různá trsátka, aby byl zvuk kytary dokonalý, nejvíce se mu však osvědčila šestipence (kterou mimochodem prodávají na oficiálních stránkách Queen). Brian působil jako student fyziky v několika kapelách, ale nikde to nebylo ono. Pak se rozhodl podat si inzerát, na který se mu přihlásil Roger Taylor a tím spolu vytvořili skupinu Smile, která po menším úspěchu zanikla. Zpěvák kapelu opustil, nahradil ho Freddie Mercury, brzy se přidal baskytarista John Deacon a to byl zrod skupiny Queen.


Roger Taylor

Roger Taylor

Bubeník kapely Queen a autor titulů I'm In Love With My Car, Sheer Heart Attack, Radio Ga Ga, A Kind Of Magic a Heaven For Everyone. Hudebník hrající nejen na bubny, ale také mnoho dalších nástrojů. Roger je skvělý kytarista jak dokazují sólová alba. Jeho hlas byl nepostradatelným doplňkem Freddieho po celou kariéru Queen. Rozum, tvořivost a smysl pro humor jsou jeho hlavními specialitami.

V roce 2005 se spolu s Brianem Mayem a Paulem Rodgersem vydal na evropské turné. „Queen & Paul Rodgers“ vydali záznam koncertu z anglického Sheffieldu na CD i DVD pod názvem Return Of The Champions. Po tomto úspěšném turné vyjeli na sérii koncertů do Severní Ameriky, kde neočekávaně hráli novou píseň s názvem Take Love. V říjnu kapela ohlásila návrat do studia. Taylor je po rozpadu původních Queen autorsky celkem aktivní - důkazem je například píseň Say it’s not true, hraná na již zmíňovaném evropském turné.